Najčastejšie kladené otázky a odpovede

Môžete, ale nie je potrebné záhon povrchovo upravovať. Na vzduchu drevo ostarie a dostane prirodzenú patinu. Je to najekologickejší spôsob pestovania v záhonoch.

Na povrchové ošetrenie dreva je najvhodnejší ľanový olej.  Preniká hlboko do dreva, čím ho chráni pred účinkami počasia. Po nátere je potrebné zvyšok oleja odsať mäkkou textíliou.

Ak potrebujete zmeniť farbu dreva, môžete použiť bežné moridlá na drevo.

Samozrejme môžete, ale aplikáciu tohto typu farieb neodporúčame, pretože zakrývajú štruktúru dreva.

Aby priamy styk vlhkej zeminy s doskami záhona neznižoval celkovú životnosť výrobku, odporúčame bočné steny pokryť nopovou fóliou. Používa sa bežne v stavebníctve ako hydroizolácia. Aby fólia dobre fungovala, je potrebnú ju uložiť výstupkami smerom k doskám. Tým sa vytvorí vzduchová medzera, ktorá predĺži životnosť záhona. Fólia sa k doskám záhona upína sponkovačkou s dostatočne dlhými sponami (aspoň 15mm) alebo tenkými klinčekmi.

Samozrejme, hlavne skoro na jar je veľmi dobré, ak môžete vyvýšený záhon prekryť, prípadne vyrobiť konštrukciu a potiahnuť ju fóliou. Vďaka tomu si vypestujete vlastné priesady, získate  úrodu z vyvýšeného záhona oveľa skôr. A záhrada vás bude oveľa viac baviť 🙂

Ak máte na pozemku problém s krtkom, odporúčame na dna záhona uložiť sieť proti krtkom, ktorá sa bežne umiestňuje napríklad aj pod novo vysádzané trávniky.

Keď ste záhon umiestnili na pozemok (vystlali ho fóliou, umiestnili ochranu proti krtkom), môžete začať s plnením jednotlivých vrstiev.

Do najspodnejšej časti záhona odporúčame dať konáre popílené na menšie časti. Do celkovej výšky cca 2/3 nasleduje vrstvy slamy, uležaného hnoja, prípadne  trávne drny obrátené koreňmi smerom hore.  Poslednú tretinu záhona je potrebné naplniť ornicou, ideálne premiešanou s kompostom, prípadne rašelinou. Presne podľa požiadaviek rastlín, ktoré sa budú v záhone pestovať.

Samozrejme, vyvýšený záhon sa dá veľmi dobre použiť aj v svahovitej záhrade. Potrebné je však pred umiestnením záhona upraviť terén tak, aby osadený záhon stál v rovine.

V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať

+421 907 873 121

strojrez@strojrez.sk

Maršová – Rašov